15 Mayıs 2016 Pazar

İtalya Gezim (PART2) Floransa- Pisa

Herkese merhaba. Bugün size kucak dolusu sevgiler kocaman öpücükler biraz Floransa biraz da Pisa getirdim.

FLORANSA:

Santorini'den  sonra benim için 2. Aşk, sukunet şehiridir Floransa.

Arnavut kaldırımlı sokakları içinden geçen nehiri, sessiz sakin insanları, makarnası ve ılıman havasıyla tam yaşanılacak yer diyebileceğimiz şehirlerden biride Floransa.

Roma'dan gece saat 3.00'da bindiğimiz otobüs ile ulaşım sağladık. Fakat her gezide olabileceği gibi bu gezide de bir aksilik yaşadık. Yolda yaptığımız ufak bir kaza sonucu yaklaşık 5 saat bilmediğimiz bir yerde mahsur kaldık. Yinede modumuzu düşürmeden yola devam ettik ve saat 10 civarı Floransa'daydım.
Hemen kalacağım oteli bulduk. Check-in saati 1 saat sonraydı fakat otel sahibi eğer istersek eşyalarımızı bırakıp 1 saat gelebileceğimizi söyledi. Bu boşluğu değerlendirmek için markette soluğu aldık ve evet makarna ve sos cennetine düşmüş olmalıydık :)
Markette biraz vakit geçirip biraz dolaştıktan sonra otelimize geri dönüp eşyaları yerleştirdik. Bi önceki gece hep yolda geçtiği ve çok yorulduğumuz için biraz dinlenme kararı aldık.
Bu minik dinlenme molasından sonra kendimizi hemen sokağa atmamız ve Floransa'yı feth etmemiz gerekiyordu çünkü burada sadece 1 gecemiz vardı.
 Biraz nehir kenarında yürüdükten sonra bisiklet kiralamaya karar verdik.
Bildiğiniz gibi İtalya'da araç kiralama şirketleri araç kiralamada teslim ettiğinizde iade edilmek üzere yüksek bir mebla depozito istiyor. Aynı şey bisikletler için de geçerli. İlk girdiğim yerde 600€ depozito veya kart blokesi artı saatlik 10€ gibi bir ücret talep ettiler. Başka bir yerde iste herhangi bi depozito istemediler ve saatlik ücret 2€ idi sadece pasaportlarımızı bıraktık.
Bisiklet kiralamayı da bu şekilde hallettikten sonra çıktık sokaklara rotamızı Uffızı galerisi'ne çevirdik. burayı gezip fotograf çektikten sonraki rotamız Piazza della signoria meydanı oldu. Cristmas zamanı gittiğimiz için burada cristmas pazarı vardı. biraz pazarı gezdikten sonraki hedefimiz Floransa Katedrali idi. Bu devasa gösterişli yapıyada hayran kaldık. Şehiri biraz daha gezdikten sonra bisikletleri teslim edip yüyerek devam etmeye karar verdik. Ve rotamızı Piazza della repubblica meydanı son olarak da Ponte vecchio köprüsüne çevirip burada sokak sanatçılarını dinledikten sonra otelimize geri döndük. Ertesi gün rotamızı Pisa'ya çevirdik.


PİSA:

O meşur kuleyi görmek için öğlen saatlerinde soluğu Floransa termini de aldık.
Pisaya gidiş dönüş biletimizi 8er € ya alıp trene binmeden önce onay makinesinde onaylattık. ve bindik trene.

1 saatlik yolculuğun ardından Pisadaydık. Yön tabelalarını takip ederek kuleye gittik. Birkaç fotograf çekip geri dönmek zorunda kaldık çünkü otobüsümüze yetişmemiz gerekiyordu ve yol 1 saatten fazla sürecekti. Floransaya geri döndük ve bu sefer rotamızı Venediğe çevirdik.

Venedik yazımla çok yakında karşınızdayım :)

Kucak dolusu sevgiler. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bana sorularınızı iletişim kısmındaki bilgilerime ulaşarak sorabilirsiniz.

Musmutlu günler


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder